Thor P. lægger op til beslutning i aften

Folketinget kan allerede i aften komme til at beslutte, at danske fly deltager i en militær aktion mod Libyen.

Folketingets formand, Thor Pedersen (V), lægger op til, at forslaget bliver behandlet endeligt færdigt fredag aften. Beslutningsforslaget står til at blive fremsat i Folketinget klokken 15, skriver han i et brev gruppeformændene.

Thor Pedersen venter, at beslutningsforslaget bliver aftalt på et regeringsmøde omkring klokken 14. Han har indkaldt partiernes gruppeformænd til møde hos ham klokken 14.15.

- Mit forslag vil i givet fald være en 1. behandling kort tid efter fremsættelsen og en 2. (sidste) behandling efter et udvalgsarbejde i aften, og at I tager højde for en efterfølgende afstemning i salen, skriver formanden for Folketinget til formændene for partiernes grupper.

- Jeg skal allerede nu bede jer om at danne jer et overblik over, hvor jeres medlemmer er med henblik på at sikre det nødvendige quorum (beslutningsdygtigt forum. red.) specielt til et aftenmøde, skriver Thor Pedersen.

/ritzau/

Foto: BAANER RASMUS/POLFOTO

Folketingsformanden lægger op til, at beslutningsforslaget om Libyen bliver behandlet endeligt fredag aften.

Offentliggjort Sidst opdateret