Thorning om buh-råb: Ikke så meget til overs for det
Statsminister Helle Thorning-Schmidt - og ikke mindst hendes ører - blev sat på en hård prøve, da hun indtog talerstolen på Tangkrogen i Aarhus.
Hendes 1. maj-tale blev fuldstændig overdøvet af en pibekoncert og buh-råb fra tilhørerne.
Efter talen sagde Helle Thorning-Schmidt:
- Jeg har ikke så meget til overs for folk, som forsøger at overdøve andre
- Det, jeg ærgrer mig mest over, er, at alle de mange mennesker, der er kommet for at høre talen, de ikke får mulighed for det, sagde hun.
- Jeg synes ikke, man fortæller hinanden noget, når man prøver at overdøve hinanden.
- Jeg har fuld respekt for, at der er nogen, der kan mene noget andet end mig. Men på en måde er det lidt ærgerligt for dem, der står stille og roligt, som gerne vil høre talen, som ikke får mulighed for det, lød det fra statsministeren.
Undervejs i talen sagde Thorning-Schmidt til de larmende tilhørere, at "der er brug for dialog frem for at råbe til hinanden".
Det budskab blev der ikke lyttet til.
Foran Thorning stod en hær af mennesker med hvide skilte med sure smileyer på - et udtryk for den store utilfredshed, der i øjeblikket hagler ned over regeringen, der har været med til at gennemføre en række tiltag, som har været upopulære på venstrefløjen.
Også finansminister Bjarne Corydon (S) blev mødt med protester. Da han talte i Vojens stod mange med ryggen til for at udtrykke deres utilfredshed.
Københavns overborgmester, Frank Jensen, blev ligeledes mødt med voldsom larm, da han indtog den store scene i Fælledparken.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker