Thorning: Rusland skal påtage sig forpligtigelser

Selvom Helle Thorning-Schmidt (S) fremhæver Rusland som en vigtig og strategisk handelspartner, afholder det hende ikke fra at give landet en opsang som det allersidste, inden hun forlader forårstopmødet i Bruxelles.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hun påpeger, at russerne for nylig blev medlem af handelsorganisationen World Trade Organisation, og med det medlemskab følger der visse krav, mener statsministeren.

- Sidste år fik Rusland WTO-medlemskab, og med det følger nogle forpligtigelser. Det er nu vigtigt, at Rusland også påtager sig de forpligtigelser.

- Vi skal også blive meget bedre til at koordinere vores optræden over for Rusland, både for at markere vores synspunkter i forhold til demokrati og menneskerettigheder, men også for at fremme vores øvrige, fælles interesser, siger Helle Thorning-Schmidt.

På anden- og sidstedagen for topmødet for de 27 stats- og regeringschefer var det eneste officielle punkt på dagsordenen EU's strategiske forhold til Rusland.

Og det forhold kan godt blive bedre, mener Thorning.

- Samarbejdet er ikke altid lige godt, men vi skal fortsat forsøge at udbygge samarbejdet, der hvor vi har fælles interesser. Det gælder eksempelvis handelspolitikken.

- Rusland er en vigtig strategisk partner, og derfor skal vi have den tilgang, at vi gerne vil fortsætte det gode forhold, men også at EU optræder som en fælles aktør over for landet, siger statsministeren.

Selvom Ruslands, og særligt præsident Vladimir Putins, krænkelser af menneskerettighederne blev diskuteret på topmødet, blev der ikke taget nogle endelige beslutninger. Tidligere er Kina blevet diskuteret på et andet topmøde.

/ritzau/