Helle Thorning-Schmidt (S) forestiller sig, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og de borgerlige partier skal indkaldes til flere politiske forhandlinger.
Det siger den kommende statsminister, efter at hun mandag har haft møde med Enhedslisten, Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og De Konservative på sit kontor på Christiansborg.
Ifølge Thorning varsler møderne med de fire borgerlige partier nye tider på Christiansborg.
- Vi er ikke enige om alting, men det er vores vurdering, at hvis der er vilje til det, så kan vi skabe brede aftaler. Grunden til, at jeg gerne vil tale med de borgerlige partier, er, at det er nye tider på Christiansborg.
- Det er ikke kun flertallet, men også arbejdsmetoden, der er skiftet, siger Helle Thorning-Schmidt.
Dagens møder gik dog ikke over i egentlige forhandlinger. Og derfor vil Helle Thorning-Schmidt ikke pege på konkrete punkter, hvor de borgerlige kan hjælpe en ny rød regering.
- Jeg har dybest set taget noter og lyttet til, hvad de har sagt. Det har været nogle fine samtaler både med de borgerlige partier og med Enhedslisten, siger Helle Thorning-Schmidt og fortsætter:
- Det kan danne fundament for, at det ikke nødvendigvis er de sidste samtaler, vi har, men at de er en del af en større og ny måde at arbejde på på Christiansborg, hvor vi også samarbejder bredt hen over midten.
Hun vil dog ikke gå ind på enkelte elementer som betalingsring, efterløn og skat efter dagens forhandlingsmøder.
- Det bliver holdt bag lukkede døre, fastslår Thorning.
- Vi kører i øjeblikket nogle regeringsforhandlinger, og vi er enige om, at vi ikke diskutere enkeltelementer i pressen, og det vil jeg holde mig til.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned