Thorning vil have svinekød i børnehaverne
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) går nu ind i den såkaldte "frikadellekrig", som Ekstra Bladet har døbt debatten om adskillige danske daginstitutioners beslutning om at droppe svinekød på spisekortet.
Det sker i flere af mandagens aviser.
I Politiken mandag advarer statsministeren mod, at "man på grund af nogle særhensyn skal give køb på noget af det, vi opfatter som helt almindeligt i Danmark".
Helle Thorning-Schmidt understreger, at mens man selvfølgelig skal tage hensyn, skal de offentlige institutioner også være i deres gode ret til at varetage danske traditioner.
- Det skal ikke være sådan i Danmark, at man langsomt sniger danske traditioner ud af vores offentlige institutioner. Altså, om man har juletræ, eller man spiser flæskesteg eller spiser almindelige frikadeller, siger hun til Politiken og fortsætter:
- Det skal man ikke langsomt snige ud af vores offentlige institutioner, fordi man skal tilpasse sig en anden kultur. Det er jeg ganske enkelt imod. Og på de enkelte institutioner skal man være meget varsom med, hvordan man håndterer det.
Debatten har også handlet om, hvorvidt producenterne ved mærkning skal oplyse, om kødet i køledisken er halalslagtet eller ej.
Statsministeren ønsker ikke direkte at lovgive om mærkning af halalslagtet kød. Men over for Jyllands-Posten pointerer hun, at det langtfra er uvæsentligt for forbrugerne at vide besked om slagtemetoden.
- Jeg kan da godt forstå, at danskerne gerne vil vide, om der er bedt en bøn for dyret, inden det blev slagtet.
- Jeg synes, at producenterne skal overveje, om de ikke vil mærke det, siger Helle Thorning-Schmidt til Jyllands-Posten mandag
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned