Tidligere SF'er skifter til Socialdemokraterne
Endnu et tidligere medlem af Socialistisk Folkeparti (SF) har fundet vej over i den socialdemokratiske lejr.
Det drejer sig om Lea Herdal, der er byrådsmedlem i Allerød Kommune, skriver Socialdemokraterne i Allerød i en pressemeddelelse.
- Vi er rigtig glade for Leas ønske om at være med hos Socialdemokraterne, siger Miki Dam Larsen, der er gruppeformand for Socialdemokraterne i Allerød.
- Lea er en af de mest markante byrådspolitikere i Allerød med mange års erfaring og engagement i kommunens udvikling. Lea har stor viden om alt fra erhvervspolitik og byudvikling til børne-, unge- og ældreområdet, siger han.
Lea Herdal blev presset ud af SF i juni på grund af en sag om manglende betaling af partiskat, hvilket medførte et ultimativt krav fra den lokale SF-bestyrelse om at betale restancen.
Det havde hun imidlertid ikke mulighed for på daværende tidspunkt, og hun valgte derfor at melde sig ud af SF. Og nu har hun altså meldt sig ind hos Socialdemokraterne.
- Jeg har brugt sommerferien til at tænke godt og grundigt og er glad for og afklaret med denne beslutning, siger Lea Herdal i pressemeddelelsen.
- Jeg ser frem til et spændende politisk arbejde hos Socialdemokraterne, hvor vi fortsat har fokus på Allerøds kvaliteter og på godt samarbejde i byrådet, siger hun endvidere.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie