Tilbage er Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne

Offentliggjort Sidst opdateret

* De Radikale har meddelt, at partiet ikke længere bliver del af en ny regering.

* Dermed kommer den nye regering sandsynligvis til at bestå af Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne.

Her er i korte træk tidsforløbet i forhandlingerne:

* 4. november: Møderne om en ny regering begynder i statsministerboligen, Marienborg.

* 19. november: Venstre holder landsmøde i Herning, hvor Jakob Ellemann-Jensen taler om at afsøge muligheden for en regering over midten.

* 23. november: Mette Frederiksen meddeler, at Enhedslisten, Alternativet og Nye Borgerlige ikke kan se sig selv i en regering over midten og derfor er ude af forhandlingerne.

* 3. december: De Konservative melder sig ud af forhandlingerne.

* 5. december: I et interview på TV 2 News meddeler Jakob Ellemann-Jensen, at Venstre "måske" er på vej i regering med Socialdemokratiet.

* 7. december: SF trækker sig fra regeringsforhandlingerne.

* 11. december: Lars Løkke Rasmussen (M) og Jakob Ellemann-Jensen oplyser, at kravet om en advokatvurdering af Mette Frederiksens rolle i minksagen droppes.

* 12. december: Jakob Ellemann-Jensen får opbakning fra hovedbestyrelsen i Venstre til at gå videre med forhandlingerne.

* 13. december: Politisk leder for De Radikale Martin Lidegaard oplyser, at partiet er ude af regeringsforhandlingerne. Dansk Folkeparti melder sig også officielt ud, efter at de ikke har været indkaldt i flere uger.

Kilder: DR, Politiken og Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.