Få måneder efter det dramatiske brud med Venstre kunne Edvard Traberg igen smile. Hans nye liste, Borgernes Liste, kom nemlig lige nøjagtigt i byrådet med et enkelt mandat - som går til Traberg selv.
Han havde på forhånd håbet på, at det ville lykkes at komme i byrådet og i løbet af aftenen steg forhåbningerne om måske at komme ind med to mandater. Det blev det ikke til, men det kunne ikke slå mange skår i glæden hos den garvede politiker.
- Først og fremmest er jeg rigtig glad for, at vi kom ind. Det næste mål var jo at få en ny borgmester, og det lykkedes også. Men det, jeg måske er allermest tilfreds med er, at vi i en meget fordragelig tone har kunnet fordele posterne og aftale, at det skulle være en bred konstitueringsaftale mellem os, og at vi vil samarbejde i hele byrådets bredde, siger Edvard Traberg.
Og forhandlingerne med John Brædder (G), Flemming Jantzen (V), René Christensen (DF) og Hans Aage Pedersen (C) forløb ifølge Edvard Traberg let og smertefrit.
- Vi var faktisk meget hurtigt enige, både om hvem, der skulle være borgmester og hvem, der skulle være viceborgmester, og vi var også enige om at søge et bredt samarbejde med de andre. Så det var rigtig nemt, beskrev Edvard Traberg det cirka halvanden time lange forhandlingsforløb og tilføjede:
- Jeg har meget tillid til, at John Brædder nu vil stå ved sit ord om at skabe det brede samarbejde i byrådet. Vi har brug for det, for det er en meget vigtig periode, vi kommer ind i nu. Vi ved med Femern Bælt-forbindelsen og mange andre ting, at vi skal spille en vigtig rolle, og nu har vi overstået harmoniseringen efter kommunalreformen, så nu skal vi sætte kommunen på det rette spor.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde