Truslen er skærpet efter koranafbrændinger

Offentliggjort Sidst opdateret

* De koranafbrændinger, som er foregået hen over foråret og sommeren, har medført en skærpet terrortrussel, har Politiets Efterretningstjeneste (PET) oplyst.

* Ifølge PET har afbrændingerne medført en "betydelig negativ opmærksomhed" fra blandt andre militante islamister, og det påvirker trusselsbilledet.

* Truslen er i forvejen på niveau fire ud af fem i Danmark. Koranafbrændingerne har ikke fået trusselsniveauet helt op på det maksimale fem, da det vil kræve, at der er en erkendt trussel som eksempelvis et forestående angreb.

* Politiet har skærpet grænsekontrollen i Danmark indtil 10. august. Konkret er der etableret fast bemanding ved de tre største grænseovergange i Sønderjylland. Justitsminister Peter Hummelgaard (S) vil ikke afvise, at grænsekontrollen kan blive forlænget yderligere.

Kilde: PET.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.