TV2 skal bidrage til opklaringen af læksag

Der er stadig løse ender, og vidner, der endnu ikke er afhørt i den såkaldte lækagesag, der handler om udsendelse af danske jægersoldater til Irak i 2007. Derfor kan TV2's nyhedschef Michael Dyrby og journalist Rasmus Tantholdt blive tvunget til at vidne og fortælle politiet, hvem der var kilde til lækken.

Det har dommeren i Københavns Byret afgjort.

Han lagde vægt på, at kilden til forsvarslækken ikke har haft samfundsmæssige bevæggrunde til at viderebringe de oplysninger, der efter forsvaret mening kunne bringe de danske soldaters liv i fare.

- Jeg har ikke grund til at tro, at kilden har villet afdække forhold af samfundsmæssig betydning. Det kan jeg ikke sige, det var, på pågældende tidspunkt, lød det fra dommer Stausbøll.

Han afviste derimod anklagemyndighedens krav om, at DR skal udlevere den lydfil, der angiveligt dokumenterer, hvem der er kilde til lækagen.

- Der er ikke grundlag for at pålægge DR at udlevere lydfilen. Der er stadig andre efterforskningsmuligheder, sagde dommeren i sin afgørelse.

Her lagde han også vægt på, at DR ikke på noget tidspunkt har benyttet lydoptagelsen i journalistisk øjemed.

På båndet taler den nu fyrede DR-journalist Niels Giversen med en kilde, der udpeger ophavsmanden til lækagen. Men det er ikke et endegyldigt bevis for, hvem der står bag lækken, påpegede dommeren.

DR's dokumentarchef Steen Jensen glæder sig over, at sagen ser ud til at være afsluttet for DR's vedkommende, mens TV2 på stedet besluttede sig for at kære afgørelsen.

/ritzau/

Efterforskningsmulighederne er ikke udtømt i lækagesagen, og derfor skal TV2's medarbejdere vidne, siger dommeren i Københavns Byret.

Offentliggjort Sidst opdateret