Regeringen og kommunerne er lørdag aften blevet enige om en aftale for kommunernes økonomi for 2011. Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) er dermed ikke kommet igennem med regeringens ønske om en aftale for tre år.
Blandt de vigtigste elementer i aftalen er, at der skal styr på det specialiserede socialområde, som har sprængt kommunernes budgetter med dyre udgifter til eksempelvis specialundervisning.
Parterne er enige om, at udgiftsvæksten skal bremses, og regeringen vil fremsætte lovforslag, der blandt andet skal sikre, at kommunerne selv kan beslutte, hvilke ydelser de vil tilbyde borgerne på området.
Regeringen og KL er også enige om, at flere børn med særlige behov skal gå i folkeskolen frem for at få specialundervisning.
Fordi den økonomiske ramme er uændret næste år i forhold til i år, skal kommunerne frigøre 1,1 milliarder kroner til service via bedre ressourceudnyttelse.
En af knasterne i forhandlingerne har været anlægsområdet, hvor niveauet i en årrække har været ekstraordinært højt. Her skal udgifterne bringes ned til samlet 15 milliarder kroner i 2011. Det skal ifølge aftalen give plads til, at en del af de allerede igangsatte projekter kan videreføres.
Ud af de 15 milliarder kroner målrettes syv milliarder kroner til dagtilbud, folkeskolen og ældreområdet.
Regeringen blev tidligere lørdag enige med regionerne om økonomien for næste år.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker