Udvalgte nedslag i finansloven

Offentliggjort Sidst opdateret

* National forsøgsordning for skolemad i grundskolen. Ordningen indføres fra skoleåret 2025/2026, og i 2025 afsættes der 104 millioner kroner til initiativet. Fra 2026 til 2028 afsættes der 250 millioner kroner årligt.

* A-fagtilskud til ungdomsuddannelserne stx og htx. Der afsættes årligt 144,3 millioner kroner i perioden 2025-2028. Det kommer til at gælde for fagene fysik, kemi, bioteknologi, biologi, geovidenskab og musik.

* Gymnasiale institutioner med mere end 700 elever kommer til at modtage 7,5 procent mindre i tilskud for elev nummer 701 og opefter.

* Udvidelse af det kompenserede særtilskud med 3,8 millioner kroner årligt i perioden 2025-2028. Erhvervsskoler i provinskommuner bliver berettiget til det kompenserede særtilskud.

* Styrket adgang til psykologbehandling med 30 millioner kroner årligt fra 2025. Pengene skal bruges til at afskaffe egenbetaling til psykologhjælp for ofre for vold, voldtægt og røveri. Dertil prioriteres der midler til nedbringelse af ventetiden.

* Styrket demensindsats i form af 15 millioner kroner i 2025 og 20 millioner kroner i 2026. Pengene skal gå til at styrke den regionale demensudredning for blandt andet at nedbringe ventetiden.

Kilde: Finansministeriet.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu