Socialdemokraternes ledelse bør besvare, om de kan acceptere DKP's tidigere formand Ole Sohn som minister i en S-ledet rød regering.
Det skriver Venstres tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen fredag i Berlingske.
Selv mener han, at Ole Sohns politiske fortid diskvalificerer ham, fordi han fra 1981 til 1991 sad i DKPs centralkomité og var kommunistpartiets formand i perioden 1987-91.
"Det er ikke udtryk for "berufsverbot", hvis man - som jeg - mener, at man aldrig bør overlade en tidligere DKP-formand ministeransvar for det danske samfunds videre udvikling", skriver Uffe Ellemann-Jensen.
Han begrunder sin holdning med, at Ole Sohn i centralkomitéen støttede undertrykkelsen af dissidenter - anderledes tænkende - i Polen, Tjekkoslovakiet og DDR. Desuden må Ole Sohn have vidst, at DKP blev finansieret af hemmelige økonomiske bidrag fra Moskva.
- DKP var et lovligt, politisk parti, men hemmelige bidrag var tilladt i Danmark efter en "politisk bekvem" lov fra 1951 modsat i Sverige og Norge, påpeger han.
Uffe Ellemann-Jensen afviser, at dette er en juridisk diskussion, men retter spørgsmålet til Socialdemokraterne:
"Kan de i dag uden betænkelighed tillade, at en tidligere DKP-formand bliver minister i en dansk regering.
Han finder det ikke tilstrækkeligt, at Ole Sohn i efteråret offentligt sagde, at "Så selvfølgelig var det en klar fejl at gå med i DKP", fordi partiet havde en anti-demokratisk ideologi, som var forbundet med de østeuropæiske diktaturer.
Ole Sohn mener, det hele bunder i, at de to er politiske modstandere.
- Jeg formoder ikke, at Uffe Ellemann har nogen intentioner om at stemme på mig. Jeg har heller aldrig haft lyst til at stemme på Uffe Ellemann. Det er vel ikke unaturligt, at han som Venstremand bidrager til valgkampen, siger Ole Sohn.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde