Ukraines nye ambassadør i Danmark har én prioritet: Sejr
Den ukrainske ambassadør i Danmark, Andriij Yanevskyij, nåede akkurat at aflevere sine akkreditiver til dronning Margrethe, inden hun abdicerede 14. januar i år. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Ukraines nye ambassadør i Danmark er kommet hertil for at sikre mest mulig støtte, så Ukraine kan vinde krigen mod Rusland. Krigen runder lørdag sit andet år.
Ritzau RitzauUlrik Rohde Sørensen, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Da Andriij Yanevskyij ankom til Danmark juleaften sidste år, var det med akkreditiver fra Ukraine skrevet til Danmarks daværende regent, dronning Margrethe.
Før en ny ambassadør kan udføre sit arbejde i Danmark, skal han forbi regenten og overrække sine akkreditiver - en fuldmagt fra sit lands regering.
Men inden Ukraines nye ambassadør i Danmark nåede forbi dronningen, meddelte hun, at hun ville abdicere 14. januar.
Andriij Yanevskyij husker, at han tænkte, at der var ingen chance for, han kunne nå at blive modtaget af dronningen på de to uger. Og dermed kunne der potentielt gå lang tid, før han kunne varetage sit nye ambassadørjob.
Han tog dog fejl.
Annonce
Fire dage før dronningens abdikation stod han over for hende og overrakte akkreditiverne, hvilket formentlig var sidste gang, dronning Margrethe bød en ny ambassadør velkommen.
- Jeg opfatter det udelukkende som et symbol for holdningen til mit land og påskønnelsen af det, vi gør, siger Andriij Yanevskyij.
Ambassadør Andriij Yanevskyij kalder den danske støtte til Ukraine for både "unik" og "uden fortilfælde". Det har overrasket ukrainere positivt, siger han. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Ritzau møder den nye ukrainske ambassadør, i anledning af at det lørdag er to år siden, Rusland invaderede Ukraine.
Andriij Yanevskyij skal ikke bruge mange ord på at beskrive, hvad hans primære fokus som ambassadør bliver.
På sit kontor på ambassaden i København nær Amalienborg viser han en magnet, der prydes af et Winston Churchill-citat fra britens første tale, efter han blev premierminister i 1940 under Anden Verdenskrig.
- De spørger, hvad der er vores mål? Jeg kan svare med ét ord. Sejr, lyder den danske oversættelse af citatet på magneten.
- Det er meget simpelt, siger Andriij Yanevskyij.
- Sejr er min eneste prioritet her, og Danmark har været exceptionel i at støtte os militært.
Han siger videre, at han også har andre "prioriteringer og instruktioner" med fra Ukraine.
- Men hvis vi ikke vinder den her krig, vil alt andet være irrelevant. Det her er eksistentielt for os. Denne krig er et spørgsmål om min nations og mit folks eksistens.
Annonce
- For de (Rusland, red.) stopper ikke, hvis vi ikke stopper dem med magt, siger ambassadøren.
En våbenhvile kan ikke komme på tale, slår han fast. Det vil Rusland blot udnytte til at "genopruste, flytte og bringe flere tropper og indlede endnu en stor offensiv".
- De har ikke brug for Donbas (russiskbesat ukrainsk region, red.) og Krim. De har brug for den fulde ødelæggelse af landet og den fulde forsvinden af Ukraine som en uafhængig nation, siger Andriij Yanevskyij.
Derfor er hans hovedfokus at sikre fortsat støtte fra Danmark til sit land, lyder det.
Og det vigtigste lige nu for Ukraine - ikke bare fra Danmark, men fra alle allierede - er ammunition, siger han.
- Det er ikke nogen stor hemmelighed. For der er mangel på kapacitet i industrien.
- Logistikken er der, men produktionen er der ikke. Jeg er lidt forvirret, for vi er på vej ind i tredje år af invasionen, og industrien er der ikke. Det er lidt skræmmende for at være ærlig.
Et tema løbende i krigen har været, at visse donationer fra vestlige allierede har haft lange aftræk.
Eksempelvis var det i perioder et klart nej til at donere kampvogne og kampfly trods ukrainske ønsker. Men begge dele er siden blevet doneret eller vil blive doneret.
- Hvis vi begyndte en smule tidligere, end vi gjorde, ville vi i sidste ende nok være mere succesfulde på frontlinjen, konstaterer Andriij Yanevskyij.
Annonce
Den danske støtte gennem de seneste to år til Ukraine har ambassadøren dog kun rosende ord for. Han kalder den både "unik" og "uden fortilfælde".
- For at være ærlig blev ukrainere en lille smule overrasket på den positive måde over niveauet af støtte fra Danmark, siger han.
Andriij Yanevskyij ønsker derfor også i fremtiden at bringe "vores befolkninger tættere sammen".
- For at få danskere til at forstå mit folk, min kultur og min historie lidt bedre. For at vise, hvad vi kæmper for, siger han.
- Vi ved, hvordan man er taknemmelig. Og vi husker vores venner.
Siden Ruslands invasion af Ukraine 24. februar har over 42.000 ukrainere fået midlertidig opholdstilladelse i Danmark.
Det vides ikke præcis, hvor mange af dem der stadig er i Danmark i dag.
/ritzau/
Ukraines ambassadør i Danmark
* Efter over fem år forlod Mykhailo Vydoinyk i slutningen af sidste år posten som Ukraines ambassadør i Danmark. Han blev erstattet af 38-årige Andriij Yanevskyij.
* Andriij Yanevskyij kom til Danmark fra en stilling som stabschef i det ukrainske udenrigsministerium i Ukraines hovedstad, Kyiv.
* Tidligere har han været fire år på den ukrainske ambassade i USA, hvor han det sidste år var chargé d'affaires, stedfortræder for ambassadøren.
* Han har ligeledes arbejdet på ukrainske ambassader i Libanon og Marokko.
* Andriij Yanevskyij har både en kandidatgrad i internationale relationer og en masteruddannelse i international ret fra et universitet i Kyiv.
Seneste artikler
- Det er næsten magisk: Sarah er Katedralskolens første blinde student
Knust rude førte politiet til pusher
Lysanlæg udgør stor fare: Oprykker kan miste sin hjemmebane
Sankthans på Sydhavsøerne: Send dine billeder og få dem i Folketidende
300 gange har Per givet liv videre
Mest læste artikler
Efter stor indsats: Savnet mand fundet død
Udlejer vil sælge til nedrivning
Tekniske problemer skabte kæmpekø
Gigant vil udvide på Falster
Flygtede fra flammerne i natten