Unge iværksættere i de sydøstafrikanske lande Kenya, Tanzania og Uganda skal hjælpes til at skabe job til sig selv og andre. Det sker i et projekt fra FN's Arbejdsorganisation, ILO, som Danmark støtter med 30 millioner kroner i projektets første to år.
Det oplyser udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) i en pressemeddelelse.
Projektet er et af flere, der anbefales af regeringens Afrika-kommission, som daværende statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) nedsatte i 2008 med flere fremtrædende afrikanere. Kommissionen foreslår blandt andet at skabe job til unge afrikanske mænd og kvinder især i den private sektor.
ILO får også 30 millioner kroner i to år til at styrke de faglige uddannelser for unge, der har forladt skolen i Benin, Burkina Faso og Zimbabwe. Der er også 30 millioner kroner i to år til netværket Forum for Agricultural Research in Africa, som skal styrke landbrugsforskningen på kontinentet. Projektet skal forbedre samarbejdet mellem universiteter og virksomhederne.
Desuden har Ulla Tørnæs afsat ni millioner kroner til at styrke afrikanske virksomheders konkurrenceevnen. Projektet gennemføres sammen med organisationen World Economic Forum, som årligt gennemfører en økonomisk konference i skibyen Davos i Schweiz.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie