Unge og politik

Spørgsmålet er om politikerne henvender sig nok til de unge, og hvad de gør for at få dem til at lytte.
Vi har lavet stemmesedler og delt ud til alle 8 og 9 klasserne på Toreby Skole, Sundby Skole og Nørre Skole for at se hvilket parti de ville stemme på, hvis de havde mulighed for det, hvorfor de ville gøre det, og hvor gamle de mener, man burde være for at have stemmeret.
Det parti der fik flest stemmer fra de tre skoler var Ny Alliance med 32,5 % og derefter kom Socialdemokratiet med 19,2 %. Mange af begrundelserne for deres valg var "De gør noget for skolerne" og "Det stemmer mine forældre på".

Søren Langballe, 32 år, valgkandidat for Det Radikale Venstre, mener at det er utrolig vigtigt at unge også ved noget om politik, og mange politikere gør den fejl at tro, at det kun er de voksne, de bør henvende sig til.

- Jeg synes at unges viden omkring politik generelt er god. De har en god mavefornemmelse for hvad der er godt og dårligt, og de står fast ved deres meninger, når de virkelig brænder for noget. Det kan man fx se på situationen omkring Ungdomshuset. Unge er mindst ligeså kritiske til at stille spørgsmål som voksne.
Søren Langballe mener at deres parti gør meget for at de unge også kan følge med i hvad der sker inden for Christiansborgs vægge, og hvad netop deres parti står for.

- Vi holder debatmøder, tager ud til uddannelsesinstitutioner og giver dem materiale med hjem til at læse, og de går en masse information ud gennem vores hjemmeside, lyder det fra kandidaten.
Hvis han bliver valgt til Folketinget, så ville han bl.a. bruge sit mandat på noget som gavnede de unge.
- Jeg ville få de unge med på råd og skabe et netværk blandt dem, enten via Internettet eller gennem møder. Det er vigtigt at komme på øjenhøjde med de unge, og lytte til hvad de siger, og måske høre hvad de synes vi gør forkert.

Jacob Thyssen, 37 år, valgkandidat for Kristendemokratiet, mener også at det er meget vigtigt at unge forstår politik.
- Det er jo dem som skal præge den nye hverdag, og de er vores fremtidige vælgere. Det skal jo heller ikke kun være sådan nogle "gamle rotter" som sidder og diskuterer politik. Vi har en ungdomsorganisation kaldet KDU (Kristendemokratisk Ungdom), som gælder fra 14- 35 år. I øjeblikket hjælper de bl.a. med, at dele foldere ud omkring u- landsbistand på gaden og på uddannelsesinstitutioner. De fokuserer meget på at hjælpe de fattige og støtte de svage, ved fx at fjerne toldmure så der er lige konkurrence vilkår for alle lande, lyder det fra kristendemokraten.

- En måde vi henvender os til de unge på er bl.a. ved at tage ud på de forskellige skoler, (Handelsskole, Ceus, Gymnasiet osv.), og forklare dem på en mere forståelig måde hvad vi står for. Vi taler også med dem på gaderne, og der kan man ofte frembringe en god debat blandt de unge.
Jeg synes, at unges viden omkring politik er meget svingende. Nogle ved en del om politik, mens andre ikke ved så meget. Det er meget svært for unge, at forstå de forskellige budskaber fra politikerne.
Hvis Jacob Thyssen blev valgt ind i Folketinget, så ville han bl.a. bruge sit mandat på, at formindske børn og unges niveau af stress.

- Det er en kendsgerning, at omkring 17 unge i Danmark prøver at begå selvmord hver dag. De føler sig presset, og at der ikke er tid nok til dem i skolerne.
Det ville han gøre noget ved, bl.a. ved at få mere bemanding i børnehaver og skoler, og sørge for at de mindre dygtige fik støtte til ekstratimer, og at de skulle have bedre undervisningsmaterialer.

- De er begyndt at proppe flere og flere elever ind i klasserne, og det synes vi er en rigtig dårlig idé, da der vil blive mindre tid og opmærksomhed for hver elev. Det skulle mit mandat bl.a. bruges til, som unge ville have gavn af.

Vi spurgte eleverne på Nørre, Sundby og Toreby skole hvor gammel de synes man skal være for at kunne stemme. 56,2 % mente at den nuværende lavalder er god, - nemlig 18 år. Og derefter 20,8 % som mente at man burde være 16 år for at have stemmeret.

Valgets resultat




De unges valg Med et valg på vej, er det vist et godt tidspunkt at spørge sig selv om, hvad man egentlig ved om politik. For mange unge kan det virke som fremmedsprog, når politikerne først begynder at snakke mandater, demokrati, velfærd, integration

Offentliggjort Sidst opdateret