USA: Kina skal være mere aktiv

USA går efter den stærkest mulige aftale i København, men det er helt nødvendigt, at Kina bliver en aktiv spiller, hvis den globale udledning af drivhusgasser skal falde betydeligt.

Det siger USA's chefforhandler på klimatopmødet i København, Todd Stern.

- Bundlinjen er, at vi går efter den stærkest mulige aftale, siger han.

Men de store udviklingslande skal ikke tro, at det er USA, der alene skal bære byrden. Først og fremmest Kina må tage ansvar, fordi landet allerede nu er den største udleder af klimagasser, og de kinesiske CO2-udledninger vil vokse stærkt i de kommende år, betoner Stern.

En aftale i København kun er mulig, "hvis Kina er en aktiv spiller".

USA er klar til at bidrage med økononomisk hjælp til fattige lande, der skal tilpasse sig klimaforandringerne. Men Kina skal ikke regne med, at amerikanske skatteborgeres penge vil blive brugt på kineserne.

- Jeg ser ikke en situation, hvor offentlige penge, og i hvert fald ikke amerikanske, går til Kina. Vores offentlige dollar er til dem med de største behov, siger han.

Hele spørgsmålet om at finansiere reduktion af klimagasser og tilpasning til klimaforandringer i den tredje verden er et af de helt store emner på klimatopmødet i København. Kinas regering mener, det skal have andel i pengene fra den rige verden.

Stern forklarede, at præsident Barack Obamas udgangspunkt var at nå en juridisk aftale i København, men at det var statsminister Lars Løkke Rasmussen, der vurderede, at en politisk aftale ville være det bedst opnåelige.

Han understregede, at USA ikke ønsker en politisk aftale, der blokerer for en senere juridisk aftale.

USA's regering siger, at det i København er klar til sammen med de øvrige rige lande at bidrage med 10 milliarder dollar om året til de fattigste lande for at tilpasse sig klimaforandringer til og med 2012.

/ritzau/

Kina og de store udviklingslande skal ikke tro, at det er USA, der skal bære byrden på topmødet i København, advarer den amerikanske chefforhandler.

Offentliggjort Sidst opdateret