Usikkert om grænseaftale overlever valget

Styrket grænsekontrol i den form, regeringen og Dansk Folkeparti har aftalt, kan få svært ved at overleve det kommende valg.

I hvert fald lover oppositionen, som gennem længere tid har ført i meningsmålingerne, at ændre aftalen, hvis de vinder valget.

- Så bliver de ekstra penge til flere toldere og udstyr gennemført. Men de penge, som regeringen vil bruge på betonkomplekser ved grænsen, de vil blive brugt på mere udstyr og flere toldere og politibetjente.

Det siger Socialdemokraternes finansordfører, Morten Bødskov.

Den radikale Morten Østergaard peger på, at en enig opposition har forsøgt at standse regeringens grænseaftale. Og det vil fortsat være tilfældet, hvis oppositionen vinder valget, mener han.

- Hvis der kommer en ny regering, så er det jo, fordi de partier har flertal, og heldigvis er valget så betids, at vi kan nå at stoppe det spild af skatteydernes penge, som skal foregå nede ved grænsen, siger Morten Østergaard.

Selv hvis regeringen genvinder magten, vurderer Morten Bødskov, at aftalen er udfordret. Liberal Alliance, som står til at blive afgørende i det tilfælde, er nemlig også modstandere af at bygge ved grænsen.

Uanset det vurderer Dansk Folkepartis finansordfører, Kristian Thulesen Dahl, at aftalen vil blive ført ud i livet som planlagt - uanset valgresultatet.

Det kræver en ændring af det aktstykke, som finansudvalget fredag har nikket til, hvis den skal standses, og det tvivler han på opbakningen til, når det kommer til stykket.

- Jeg tror, det er snik-snak. Hvis man vil have toldere ved grænsen, så bliver man også nødt til at give dem ordentlige arbejdsbetingelser. Både i forhold til trafikafviklingen, men også i forhold til at have et sted, hvor de kan have deres computerudstyr, og hvor de kan gå i tørvejr, når det er uvejr, siger han.

Uanset hvem der får ret, så løber Dansk Folkeparti ikke fra aftalen om at forringe efterlønnen, som DF har sagt ja til mod blandt andet at få øget grænsekontrol.

- Vi står ved de aftaler, vi indgår, siger han.

/ritzau/

Hvis oppositionen vinder valget, bliver grænseaftalen ændret, lover S og R. Snik-snak, siger Dansk Folkeparti.

Offentliggjort Sidst opdateret