Danskerne kan ånde lettet op. Venstre stopper enhver snak om at genåbne velfærdsforliget og forringe efterlønnen. Det sker efter, at regeringspartneren De Konservative - samt De Radikale - har foreslået at fremrykke de forringelser af efterlønsordningen, der ellers først skulle træde i kraft i 2019.
- Venstre har ikke planer om opsige eller ændre velfærdsaftalen eller noget ønske om at fremrykke den mekanisme for, hvornår aftalen træder i kraft. Det samme har Dansk Folkeparti også gjort klart, og så er den jo sådan set ikke længere. Hvis man skal ændre et forlig, så kræver det jo, at alle er enige, så der er ikke nogen grund til at mødes for at drøfte det, siger Venstres politiske ordfører, Peter Christensen.
Selv om også både Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne siger nej til at genåbne velfærdsforliget, så skal VK-regeringen dog senere på måneden over for EU komme med et bud på, hvordan den vil lukke hullet i statskassen. Efter euro-reglerne må underskuddet på de offentlige finanser nemlig ikke være mere end tre procent af bruttonationalproduktet (BNP). Næste år vil det danske underskud være på 5,5 procent af BNP, og det skal være bragt ned under grænsen i 2013. Regeringen skal altså konsolidere de offentlige finanser med, hvad der svarer til ni milliarder kroner årligt.
- Der er selvfølgelig en regning som skal betales, når den økonomiske krise er overstået, og regeringen skal da nok komme med sit bud på, hvordan tingene kan gå op. Vi vil se nogle af budene allerede i 2010, fordi regeringen skal aflevere sit konvergensprogram til EU. Men der bliver ikke behov for økonomiske indgreb i år, da 2010 stadig vil være et år, hvor der er behov for at stimulere økonomien, siger Peter Christensen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned