- Vi kan allerede nu se tydeligt, at det bliver dyrere at være dansker med de mange forhøjede afgifter, lyder det fra Venstres politiske ordfører, Ellen Trane Nørby.
Ikke overraskende stiller ordføreren sig kritisk over for regeringens finanslovforslag, der fremlægges torsdag eftermiddag.
- Afgifterne på de usunde fødevarer og så videre fjerner friheden fra danskerne. Samtidig er det nogle udgifter, som især rammer de familier, der har sværest ved at få økonomien til at hænge sammen, siger hun.
Ellen Trane Nørby bakkes op af De Konservatives politiske ordfører, Benedikte Kiær, der lige som Trane Nørby pointerer, at afgifterne vil øge grænsehandlen og sende penge i andre statskasser end den danske.
Benedikte Kiær mener desuden, at regeringens bebudede kickstart af dansk økonomi med fremrykning af offentlige investeringer på i alt 17,5 milliarder kroner over de næste to år kommer på det mest usikre tidspunkt, man kan tænke sig:
- Den økonomiske usikkerhed skifter fra time til time i EU lige nu. Det giver ikke nogen mening at kickstarte økonomien, hvis der ikke er noget at kickstarte op ad.
Samtidig er hun træt af at høre på regeringens anklager mod den tidligere VK-regering.
Ifølge S-R-SF-regeringens kasseeftersyn har VK regnet forkert, når de er kommet frem til, at statens underskud næste år ender på 85 milliarder kroner.
I stedet er underskuddet på 95 milliarder kroner, hvoraf 2 milliarder stammer fra "ubetalte regninger" fra den tidligere regering, lyder det fra statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og co.
- VK opererede med et spænd. Det bedste scenarie var et underskud på 85 milliarder, men i værste fald kunne det blive til 118 milliarder. Derfor holder regeringens regnestykke simpelthen ikke, siger Benedikte Kiær.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned