På trods af sit erklærede ansvar for massakren på op mod 20.000 syrere i 1982 bor Syriens tidligere vicepræsident, Rifaat al-Assad, i dag i rigdom i London, hvorfra han forsøger at påvirke udviklingen i Syrien.
Naser Khader (K) vil nu have alle EU-lande med på at nægte mistænkte krigsforbrydere husly, og Jens Rohde (V) vil rejse sagen over for EU-Kommissionen. Det skriver dagbladet Information.
"Slagteren fra Hama" blev den i dag 74-årige tidligere syriske vicepræsident Rifaat al-Assad kaldt.
Som bror til den daværende syriske præsident Hafez al-Assad ledte han 12.000 syriske soldater og sikkerhedsstyrker, da et sunnimuslimsk oprør i byen Hama brutalt blev slået ned af det syriske styre.
Byen blev bombarderet i tre uger - og efterfølgende blev den gennemsøgt, og et tusindtal af indbyggere blev slået ihjel.
Op mod 20.000 syrere mistede livet - og ansvaret tilskrives Rifaat al-Assad.
Den konservative udenrigsordfører Naser Khader kræver nu, at hele EU erklærer sig for "banditfri zone".
- Det provokerer mig, at tidligere generaler - folk fra totalitære regimer med blod på hænderne og en masse stjålne midler - uden videre bosætter sig i Europa og lever i sus og dus.
- Det provokerer mig - og jeg så personligt gerne, at man retsforfulgte ham, siger han med henvisning til, at den Internationale Krigsforbryderdomstol ikke har jurisdiktion til at dømme sager fra 1982.
I Bruxelles er europaparlamentariker Jens Rohde (V) enig med Naser Khader.
Han har sæde i EU-Parlamentets udvalg for retslige og indre anliggender og vil nu skrive et åbent brev til EU's retskommissær Vivian Reding, og EU's udenrigspolitiske chef, Catherine Ashton, om sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker