V-ordfører i opgør med FN

FN har stort set ikke gjort noget godt her på jorden, og derfor er det kun fint, at verdensorganisationen bestyres af en generalsekretær, som ikke gør det store væsen af sig.

Det mener Venstres udenrigsordfører, Søren Pind, der ikke tror på, at FN har nogen fremtid som ledende organ i verden, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

- FN er ikke en organisation, der har gjort særlig meget godt her på jorden. Som regel er det kun blevet værre, når man har haft en aktivistisk generalsekretær, og derfor er jeg kun glad for, at vi har fået en mindre aktivistisk af slagsen, siger Søren Pind. Han mener, at FN er befolket af så mange diktatorer og udemokratiske lande, at det aldrig bliver et meningsfyldt forum for at træffe brugbare beslutninger om verdens konflikter.

Udtalelserne rammer ned i en international debat om FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, som en norsk FN-ambassadør for nylig i et internt notat kritiserede skarpt.

Udenrigsminister Per Stig Møller (K) ser dog ikke noget alternativ til FN:

- FN er den eneste globale organisation med fuld legitimitet og et bredt mandat. Det er derfor naturligt, at FN står centralt i dansk udenrigspolitik. Også som ramme omkring en dialog med de lande, som man ikke er enige med.

/ritzau/

FN bliver aldrig et meningsfyldt forum for at træffe brugbare beslutninger om verdens konflikter, mener Venstres udenrigsordfører, Søren Pind.

Offentliggjort Sidst opdateret