V-regionsformand: Aftale giver ikke flere penge til sundhed
Den netop indgåede aftale om regionernes økonomi får kritik for at holde fast i krav om øget produktivitet.
Den netop indgåede aftale mellem regeringen og Danske Regioner om næste års økonomi får kritik fra flere sider.
Såvel SF som Enhedslisten bebuder, at de vil stemme imod aftalen, fordi den fortsat indeholder et krav om to procents øget produktivitet.
- Vi fortsætter et uhensigtsmæssigt pres, som ingen egentlig bakker op om. Det gavner hverken personale eller patienter, skriver Enhedslistens medlem af Danske Regioners bestyrelse, Susanne Langer, i en pressemeddelelse.
Og finansminister Kristian Jensen (V), der er en af hovedarkitekterne bag aftalen, får også kritik fra egne rækker. Nemlig fra partifællen Jens Stenbæk, der er formand for Region Sjælland.
- Der er tale om en stram økonomiaftale, som samlet set ikke kommer til at tilføre nye penge til sundhedsvæsenet, skriver han i en pressemeddelelse.
- Aftalen indebærer, at vi i Region Sjælland også næste år skal arbejde med en stram budgetstyring og prioritering. Det er en aftale, som efterlader vanskelige vilkår.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde