Vandværker: Vand fordyres af regeringens landbrugspakke
Foto: Thomas Borberg. POLFOTO
Thomas Borberg. POLFOTO
Danskerne må betale mere for vand på grund af landbrugspakken, siger Danvas direktør Carl-Emil Larsen.
Danskerne får en større vandregning, fordi landmænd kompenseres i landbrugspakken for ikke at forurene drikkevandet, og den regning skal betales over vandregningen.
Det siger Carl-Emil Larsen, som er direktør for Danva, der repræsenterer vandværkerne.
- Hvorfor skal vandforbrugerne betale for det? Det havde været passende, at man havde lavet et overblik over udgiften, inden man haster en lov igennem, siger Carl-Emil Larsen.
Aarhus Kommune anslår med rådgivningsfirmaet Conterra, at aarhusianerne kan komme til at betale mellem 27,5 millioner kroner og 95 millioner kroner i erstatning til landmænd for at gøde mindre i 25 år.
Danvas direktør kan ikke vurdere tallene fra Aarhus.
Men i Aalborg vokser vandregningen med et millionbeløb i landbrugspakken. Det viser Danvas beregning af to kildefelter, hvor man henter vand, siger Carl-Emil Larsen.
- I Aalborg er udgiften i det ene kildefelt 600.000 kroner. I det andet kildefelt er udgiften seks millioner kroner, påpeger han.
Miljø- og fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) fastslår i sit svar på et paragraf 20-spørgsmål i Folketinget, at "de eventuelle supplerende lokale tiltag vil - som det er tilfældet nu - blive betalt over vandtaksten", påpeger Danvas direktør.
Det hjælper ikke grundvandet, at landmænd kan beskytte vandløb i landbrugspakken med minivådområder og frivillige randzoner, fastslår Carl-Emil Larsen.
- Landbrugspakken har noget med vandløb og havvand at gøre. Landmænd skal gøde mindre for at undgå udvaskning af nitrat til grundvandet, siger Carl-Emil Larsen.
Spørgsmål: Er grundvandet din største bekymring?
- Ja. Det er det fra vores synspunkt. Men landbruget er også bekymret for grundvandet og vores drikkevand, siger Carl-Emil Larsen.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde