Vejen til formandsstolen

Offentliggjort Sidst opdateret

* Den 2. marts døde De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, efter en hjerneblødning. Derfor skal partiet have ny leder.

* Mona Juul, partiets ordfører på blandt andet klima og erhverv, blev ny politisk leder den 13. marts og meddelte, at hun også ønskede at være partiformand. Det bliver hun officielt på et landsråd 21. april - på søndag.

* Der er ingen modkandidater til Mona Juul, som derfor er sikker på valg på landsrådet, der afholdes i Herning.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.