Venstre er åbne for DF's forslag om grænsekontrol
- Dansk Folkeparti har jo ret i, at der har været behov for mere grænsekontrol, lyder det fra Venstre.
Dansk Folkeparti siger tirsdag i et nyt udspil, at de vil have genindført den grænsekontrol, der blev oprettet i en kort periode tilbage i 2011. Venstre er ikke afvisende over for idéen.
Det siger Venstres retsordfører, Karsten Lauritzen, til Ritzau.
- Dansk Folkeparti har jo ret i, at der har været behov for mere grænsekontrol, og der er stadig behov for at gøre mere, end vi gør nu. Så vi er med på det, men hvordan vi så lige gør det, det skal vi diskutere med Dansk Folkeparti, lyder det fra Karsten Lauritzen.
- Man kan bare sige, at en stor del af den aftale, som vi lavede dengang, og som regeringen rullede tilbage, har regeringen jo genindført, fordi de har fundet ud af, at der er et problem med kriminelle, der kommer ind.
Dansk Folkepartis forslag går ud på genindføre grænsekontrol i stil med den aftale, der blev indgået, senest Lars Løkke Rasmussen (V) var statsminister.
Her blev Dansk Folkeparti enig med VK-regeringen om blandt andet at investere i kontrolanlæg ved de danske grænser og permanent at stationere toldere ved den dansk-tyske grænse, Øresundsforbindelsen samt ved havne og lufthavne.
Og Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Skaarup, er fortrøstningsfuld i forhold til at få genindført grænsekontrollen, hvis blå blok vinder valget.
- Det, mente Venstre og Konservative, var fint dengang, og så forventer jeg også, at vi kan lave det i samme form efter et folketingsvalg, siger Peter Skaarup.
Grænsekontrollen i 2011 mødte kritik fra flere sider i EU, der mente, at kontrollen var i strid med Schengen-samarbejdet, der har til formål at nedlægge europæiske grænseposter og fjerne grænsekontrollen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet