Venstre har ikke haft en god uge i dansk politik på grund af Lars Løkke Rasmussens rejsesag.
Til gengæld fik de lokale Venstre-folk en opmuntring, da de søndag eftermiddag mødte Socialdemokraterne i en politisk håndboldkamp i Pricerunner Arena i Nykøbing.
De blå slog de røde med hele 7-1, og efter kampen råbte de i kor:
- Hvem var det, der vandt i dag. Det var dem fra Venstre af. Hey, hey, hey.
Det var byrådskandidat Lars Brandt fra Venstre, der havde taget initiativ til kampen.
Annonce
- Det kunne være sjovt med noget andet, sagde han inden kampen, der var opvarmning til eftermiddagens rigtige kamp mellem NFH og Randers HK
Socialdemokraterne var først på banen for at varme op. Venstreholdet ventede til få minutter før starten på kampen, der havde borgmester John Brædder (G) som dommer.
Venstre kom hurtigt på 1-0 ved Ole Larsen, men så fik A-holdet slået kontra. Ole Bronné Sørensen, der kunne holde længe på bolden, brød igennem, og Lars Kappe fik udlignet.
Derefter var der tre hurtige blå scoringer, igen ved Ole Larsen og Lars Brandt, der brød igennem de rødes tunge forsvar.
Til gengæld var det stolpe ud for de røde, hvor både Simon Hansen og Arne Jensen forsøgte sig. De fik også tilkendt et straffe, men Bo Abildgaard brændte.
A-holdets anfører kom også i fokus igen i den anden af de to halvlege.
Han forsøgte i fuld fart at drible forbi Lars Brandt, men røg i stedet ud på tilskuerpladserne. I faldet fik han bøjet et par ribben.
- Jeg har prøvet det før. Det går over, men det gør hulens ondt, siger Bo Abildgaard her til morgen.
Han regner dog med at deltage i resten af valgkampen.
Ole Larsen, Lars Brandt og Nicklas Thorsen scorede derefter tre gange mere. Socialdemokraterne missede endnu et par forsøg, og så var den kamp forbi.
Annonce
En del tilskuere overværede opgøret, hvor der var mange fejl og frikast. Og dommer John Brædder delte flere gule og røde kort ud, blandt andre til den blå Claus Bakke.
- Det var bare for sjov, og det var fedt, at både liste A og John Brædder ville være med, siger Lars Brandt.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker