Vilhelmsen er glad for dagpenge-løsning

Det falder i god jord hos regeringspartiet SF, at der nu er skabt en længere løsning for de dagpengemodtagere, der er ved at falde ud af systemet. Det slår partiets formand Annette Vilhelmsen fast.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Som jeg sagde for et par uger siden, har vi et stort problem på dagpengeområdet. Derfor er jeg meget glad for, at vi i dag har fremlagt en løsning, der tager hånd om de mange tusinde danskere, der uforskyldt risikerede at miste deres offentlige forsørgelsesgrundlag.

- Det udspil, regeringen præsenterer i dag, rummer både en løsning for de mennesker, der har et akut problem, samtidig med at vi lægger sporerne til en langsigtet modernisering af vores beskæftigelses- og dagpengesystem.

- Målet er et system, der fungerer bedre til gavn for de ledige og virksomhederne, siger Annette Vilhelmsen i en pressemeddelelse.

Regeringens udspil "Ny og bedre indfasning af dagpengereformen" blev præsenteret tirsdag på et pressemøde i Statsministeriet af statsminister Helle Thorning-Schmidt.

/ritzau/