Villy Søvndal freder efterlønnen

SF's formand Villy Søvndal hamrer nu proppen helt i omkring efterløn.

- SF freder efterlønnen. Vi vil ikke være med til at forringe ordningen, fastslår SF-formanden.

Han forsøger dermed at fjerne den usikkerhed om SF's holdning, som Søvndal selv fik sat i gang i et interview med dagbladet Børsen.

Her siger Søvndal, at SF i princippet gerne ville være med til at ændre efterlønnen, men at partiet ikke ser noget stort behov for ændringer.

I første omgang forsøgte Søvndal at lukke den ømtålelige debat ved at uddybe, at SF ikke har nogen planer om at ændre på efterlønnen.

Og nu freder SF's formand så efterlønnen helt. SF vil gerne være med til at sikre arbejdskraft med reformer af arbejdsmarkedet, når den økonomiske krise er ovre. Men partiet vil ikke pille ved efterlønnen.

- Det er fuldstændig utidigt i en tid, hvor mange sendes på efterløn, siger Villy Søvndal.

Dermed er der igen fælles fodslag mellem SF og Socialdemokraterne.

Efter Søvndals udtalelser til Børsen måtte Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen, rykke ud og understrege, at en S-ledet regering ikke vil forringe efterlønnen.

- Det kommer ikke til at ske. Vi lavede en aftale i 2006 om, at danskerne i god tid kan indrette sig på, at efterløns- og pensionsalderen vil stige. Det løfte vil blive overholdt, fastslår Henrik Sass Larsen.

Omvendt lukker det døren for De Radikale, der ellers havde øjnet en chance for at få SF med på reformholdet.

/ritzau/

Foto: DIGE JENS/POLFOTO

SF vil ikke pille ved efterlønnen, fastslår Villy Søvndal, der dermed forsøger at lægge låg på debatten om det ømtålelige emne, som han selv har sat i gang.

Offentliggjort Sidst opdateret