Vindmøllerne kan ende med at snurre over trækronerne i nye skove

Ved udgangen af 2021 var der næsten 4200 landvindmøller i Danmark, viser tal fra Danmarks Statistik. Det tal ventes at vokse betydeligt i fremtiden, og det kan blive i forbindelse med, at der rejses ny produktionsskov. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Der er kamp om pladsen i det danske landskab, hvor der både skal være natur, vedvarende energi og landbrug. Minister vil have mere ud af de samme arealer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Flere vindmøller og solceller, oversvømmede landbrugsjorde og mere skov.

Det danske landskab står til at ændre sig i de kommende år, når de mange klimapolitiske aftaler skal blive til virkelighed.

Men pladsen er allerede taget.

Spørger man klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M), skal vi se på, om vi kan få mere ud af de samme arealer.

- At få kigget på om det samme areal kan gøre ikke bare én god ting, men flere, det er supervigtigt. For der bliver pres på arealet.

Udmeldingen kommer, efter at den nationale energikrisestab sidst i februar kom med anbefalinger til at få fart på udbygningen af vedvarende energi.

En af dem lød, at der kan opstilles vindmøller, når der rejses nye skove, hvor en klimaeffekt eller produktion er hovedformålet.

En mulighed, som ifølge ministeren godt kan blive aktuel.

I Green Power Denmark, der repræsenterer energibranchen, bakker man op om at åbne for at opføre vindmøller i den slags skove.

Det fortæller Camilla Holbech, der er afdelingschef for vedvarende energi og internationalt samarbejde i brancheorganisationen.

- Det handler om at bruge arealerne til flere formål, men også om tage bestik af, hvad man gør i vores nabolande - for eksempel Tyskland og Sverige.

- Det kræver, at vindmøllerne er tilpasset arealet. I skovene skal vindmøllens tårn for eksempel være højere, men det kan sagtens lade sig gøre, siger hun.

Camilla Holbech mener, at man passende kunne lave forsøg med det i forbindelse med de nye energiparker, som regeringen fremsætter et lovforslag om til foråret.

Ifølge Sebastian Jonshøj, vicepræsident i Danmarks Naturfredningsforening (DN), er det en god idé, at vi får mere ud af de samme arealer.

Ritzau Grafik. Foto: WER/Free

Men en af grænserne går ved at opstille vindmøller eller solceller i skove. I stedet bør man se mod landbruget, mener han.

- Med omkring blot to procent af det eksisterende landbrugsareal vil vi kunne opfylde målet om en firedobling af vedvarende energi på land.

Samtidig er både nye og eksisterende skove ifølge DN et vigtigt led i at nå målet om at øge de danske naturarealer.

- Derfor synes vi helt åbenlyst, at det vil være problematisk, at der pludselig er vindmøller i de samme områder, siger han.

Camilla Holbech fra Green Power Denmark anslår, at målet om en firedobling af vedvarende energi på land kan nås på cirka 35.000 hektar.

Det vil i så fald ske ved en tidobling af antallet af solceller og en fordobling af antallet af vindmøller, hvor sidstnævnte vil kræve cirka 10.000 hektar.

Det svarer til fire procent af de 250.000 hektar nye skove, som regeringen ifølge regeringsgrundlaget vil fremlægge en plan for.

Og det er vel at mærke, hvis hele udbygningen sker her.

- Det vil slet ikke være alle de nye skove, vi skal gå tur i, som også vil blive beplantet med vindmøller, siger hun.

Regeringen diskuterer flere store klima- og naturpolitiske opgaver med en række organisationer i det, de kalder en grøn trepart.

Et tema, der kan blive berørt her, er forslaget fra krisestaben om, at vindmøller kan blive en del af de nye produktionsskove, som rejses.

- Det er også natur, men ikke den mest avancerede natur. Der kunne man godt forestille sig at kunne integrere noget vedvarende energi, siger minister Lars Aagaard.

Hos DN, der er med i treparten, støtter man hverken op om at opføre vedvarende energi i produktionsskove eller i skove med lav biodiversitet.

- Vi forestiller os ikke, at der skal etableres flere af de her gammeldags, ensidige produktionsskove, hvor det hele bare står på lige rækker.

- Der skal også være et naturhensyn, som i skove er vanskeligt foreneligt med opstilling af vindmøller, siger Sebastian Jonshøj.

/ritzau/

Fakta om det danske landskab

* Skal der være plads til at realisere de planer, som regeringen har, skal det gentænkes, hvordan det danske areal bruges.

* Ifølge Concito kan det kræve op mod 43 procent af Danmarks areal at indfri aftalte planer og politisk indikerede behov.

* Blandt andet har regeringen planer om at ville opføre 250.000 hektar ny skov, men en aftale er endnu ikke indgået.

* Samtidig skal Danmark bidrage til EU's mål om 30 procent beskyttet natur. I hvor høj grad er endnu ikke afklaret.

* Pladsen i det danske landskab er dog allerede i brug. Eksempelvis bruges omkring 60 procent af arealet til landbrug.

Kilde: Concito.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu