VK-ministre sjusker med deres kalendere

Ministrene i VK-regeringen udfylder ikke deres kalendere, så offentligheden kan følge med i hvilke møder og arrangementer, de deltager i, skriver dagbladet Information lørdag.

Ifølge statsminister Lars Løkke Rasmussens egen kalender på Statsministeriets hjemmeside lavede han ingenting hverken i februar eller november.

- Det er selvfølgelig helt usandsynligt, siger Oluf Jørgensen, der er mediejurist på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til avisen.

Ser man på landbrugs- og fødevareministerens kalender, har han i hele februar kun optrådt som minister én gang, og det var til et pelsshow i forbindelse med den københavnske modeuge.

Undervisningsministeren har "pt. ingen arrangementer" hele måneden, og det seneste halve år er udviklingsministeren kun ni gange mødt op til arrangementer i sin egenskab af minister.

Oluf Jørgensen påpeger, at den ordning, der skulle sikre offentligheden indsigt i ministrenes vigtigste møder er ubrugelig, fordi de aktiviteter, ministrene angiver, er "noget småtteri", selv om de ifølge Statsministeriets vejledning skal opgive alle arrangementer, hvor "ministeren inviteres til at deltage i sin egenskab af minister og/eller repræsentant for regeringen."

Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Skaarup agter at rejse spørgsmålet over for statsministeren, hvis ikke der omgående rettes op på problemet. Ifølge ham lyder kalenderaktiviteterne "helt urealistiske".

- Aftalen med de politiske partier var, at der skulle være mere åbenhed og ikke det modsatte. Derfor skal ministrene overholde de regler, der er, så vi sikrer den fornødne åbenhed, siger han til avisen.

/ritzau/

Ministrene i VK-regeringen skriver ikke møder og arrangementer ind i deres offentligt tilgængelige kalendere, selv om Statsministeriets vejledning kræver det.

Offentliggjort Sidst opdateret