Op til de afsluttende forhandlinger om et pointsystem for familiesammenføring er regeringspartierne og Dansk Folkeparti raget uklar, skriver Berlingske Tidende.
Stridens kerne går på, om en håndværkeruddannelse skal give lige så mange point som en universitetsuddannelse, når den udenlandske ægtefælle skal samle point for at komme til Danmark.
- Håndværkeruddannelse skal efter min opfattelse tælle lige så meget som en universitetsuddannelse på bachelorniveau. Du kan godt komme ind i Danmark, selv om du ingen universitetsuddannelse har, siger de Konservatives integrationsordfører, Naser Khader, til Berlingske Tidende.
Det vil DF ikke være med til.
En tømrer-, snedker- eller blikkenslageruddannet udlænding vil skulle ud og hente point inden for andre parametre som sprogkundskaber og erhvervserfaring, for at nå op på samme pointantal, som en universitetsuddannelse giver.
Det har Dansk Folkeparti en fælles forståelse med regeringen om, lyder det fra DFs medlem af integrationsudvalget, Martin Henriksen.
Venstres medlem af integrationsudvalget, Eyvind Vesselbo, støtter dog Naser Khader.
- Den arbejdskraft, vi kommer til at mangle i fremtiden, er i høj grad også andre faggrupper end akademikere. Vi kommer blandt andet til at mangle håndværkere og sygeplejersker, så de skal ikke stilles bag i køen til Danmark, siger Vesselbo til Berlingske Tidende og tilføjer:
- Og det er altså ikke kun akademikere, der kan forelske sig i en dansker.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker