På et pressemøde i Århus bekræfter borgmester Nicolai Wammen (S) sit ønske om at forlade borgmesterstolen til fordel for en plads i Folketinget. Han vil være med til at styrke Helle Thorning Schmidts muligheder for at indtage posten som statsminister.
- Med tabet af Svend Auken har Socialdemokraterne behov for at bevare støtten i Århus. Derfor melder jeg mig på banen, fordi jeg vil hjælpe Helle Thorning til at blive statsminister, siger Nicolai Wammen på pressemødet.
Han understreger, at det af gode grunde ikke er muligt at skaffe en ny regering som borgmester, men det er det som folketingsmedlem.
Han sender århusianerne en undskyldning, men håber på, at deres opbakning vil følge ham.
- Det er vigtigere for Århus, at vi får en ny handlekraftig regering, end at borgmesteren hedder Nicolai Wammen. Jeg gør, som jeg gør, fordi jeg mener, det er bedst for Århus og Østjylland, siger Nicolai Wammen og fortsætter:
- Det har ikke været en let beslutning, for jeg er glad for at være borgmester i Århus. Jeg elsker Århus, og det er en ære at arbejde for byen.
Det bliver partifællen, rådmanden Jacob Bundsgaard Johansen, der skal afløse Nicolai Wammen, så snart statsministeren udskriver folketingsvalg.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker