Y: Flot med fem mandater

2,9 procent af stemmerne står Ny Alliance til at få ifølge en Exit Poll offentliggjort af DR klokken 19. Dermed står Ny Alliancen til at komme til Folketinget med fem mandater.

Ny Alliances spidskandidat på Lolland-Falster Anne-Lise Becker er meget tilfreds med udsigten til fem mandater.

- Jeg synes, at det er rigtigt flot at vi som helt nyt parti kommer i Folketinget med fem mandater, siger hun.

Ny Alliance er i meningsmålingerne de seneste dage gået voldsomt tilbage.

- Jeg tror, at hvis det først begynder at gå nedad, så har det en selvforstærkende effekt, men vi holder fast i at vi er dannet for at gøre op med blokpolitikken og minimere Dansk Folkepartis indflydelse, siger hun.

Partiformand Naser Khader har i den sidste del af valgkampen været kritiseret fra flere sider for ikke at melde klart ud, hvilken side i Folketinget han ville være parlamentarisk grundlag for.

- Jeg synes, at mange har kørt hårdt på ham. Blandt andet Se og Hør-sagen - men jeg tror ikke at det har været afgørende for valgets resultat, siger Anne-Lise Becker.

Udsigten til, at både Dansk Folkeparti og Ny Alliance skal danne det parlamentariske grundlag for en VK-regering ønsker hun ikke at kommentere på.

- Nu må vi afvente det endelige resultat og så se hvordan det ser ud når det foreligger, siger hun.




DR's Exit Poll klokken 19 forudser at Ny Alliance får 2,9 procent af stemmerne og dermed står til at komme i Folketinget med fem mandater. Ny Alliances spidskandidat på Lolland-Falster Anne-Lise Becker er glad for udsigten til fem mandater.

Offentliggjort Sidst opdateret