Der skal mere end en brækket arm til at stoppe snart 11-årige August fra Sakskøbing. I hvert fald, når det handler om at deltage i Royal Run.
Egentlig skulle han have løbet fem kilometer-ruten på mandag i Nykøbing - endda på sin 11-års fødselsdag.
Men for et par uger siden skete der desværre noget, som betød, at planerne måtte ændres.
- Han brækkede armen i forbindelse med en fodboldkamp, og han er blevet opereret og har fået tråde i, så han må ikke løbe, forklarer hans mor, Nina Lundkvist.
Selvom det med hendes ord er træls, at der nu er sat begrænsninger for sønnens fysiske aktivitetsniveau i et stykke tid, så er Royal Run-planerne ikke droppet - kun ændret. August skal nemlig stadig være med - ikke som løber, men som gående.
Annonce
Drømmen om at være med i Royal Run blev vækket i August sidste år, da det kongelige motionsløb fandt sted i Næstved.
Her deltog hans mor, mens August var med på sidelinjen som tilskuer. Og knægten blev så betaget af oplevelsen, at han erklærede, at til næste år ville han også deltage sammen med kronprinsesse Mary.
Og sådan bliver det - brækket arm eller ej.
August har brækket armen, men det skal ikke afholde ham fra at deltage i Royal Run alligevel. Privatfoto.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde