Temaet var hjerternes fest, da Sakskøbing Gymnastikforening lørdag bød på opvisning i Sakskøbing Sportscenter.
Cirka 700 børn, unge, forældre og bedsteforældre overværede opvisningen, som arrangøren derfor ikke overdrevet betegner som en succes.
Alle hold fra mor-far-barn til rytme, spring og acrohold præsenterede de dicipliner, de havde øvet sig på gennem det foregående år.
Men selv om temaet var hjernes fest, og dette også havde inspireret nogle hold, så præsenterede de mindste deltagere sig som cowboys og indianere, hvilket medvirkede til at gøre opvisningen til et festligt højdepunkt.
Opvisning med surprise
Acro konkurrenceholdet demonstrerede de decipliner, de skal stille op med til det kommende Sjællandsmesterskab. Og spring/rytme konkurrenceholdet viste eksempler på rytme og spring, som havde ført til en fjerde- og sjetteplads ved de jyske mesterskaber forrige weekend.
Desuden leverede Kristian Louis en lille surprise i form af streetsurfing, som han har undervist børnene i gennem de seneste måneder.
Ved opvisningen uddeltes traditionen tro også pokaler. Årets leder blev Rune Sidor og Årets gymnast Mette Frederiksen.
Årets Gymnast Mette Frederiksen giver opvisning i hovedstand. Foto: Privatfoto
Glimt fra rytme/springopvisningen. Foto: Privatfoto
Henning Kørvel
hk@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde