Den norske forsvarsspiller Kjetil Wæhler begræder fyringen af træner Magnus Pehrsson i fodboldklubben AaB, men nordjydernes anfører håber på, at afløseren Kent Nielsen kan få holdet over nedrykningsstregen.
- Pehrsson var en fin fyr, og han var fagligt dygtig. Til hans forsvar så har lige præcis arbejdsvilkårene i klubben ikke været de bedste. Økonomien er dårlig, og vi har mistet mange spillere, siger Wæhler til avisen Aftenposten.
- Men man måtte gøre noget, så jeg håber, vi får en positiv reaktion ud af dette, siger Wæhler.
Den 34-årige midterforsvarer var ikke selv i Aalborg, da fyringen blev annonceret mandag, da han er med det norske landshold i Zagreb, hvor Norge tirsdag spiller landskamp mod Kroatien.
Wæhler kræver, at han og holdkammeraterne hæver niveauet markant, når Superligaen genoptages i weekenden, hvor AaB lørdag møder Sønderjyske på udebane.
- Der er mange, som må forbedre sig og præstere på et højere niveau end det, vi har præsteret hidtil. Vi har en alt for god trup til at ligge der, hvor vi ligger, siger Wæhler.
AaB er blot noteret ni point efter de første 11 spillerunder i Superligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned