AaB-sejr holder Silkeborg fanget i superligakælderen
AaB-sejr holder Silkeborg fanget i superligakælderen Foto: POLFOTO/René SchützePOLFOTO/René Schütze
Formstærke Aalborg varmede op til Europa League-kampen mod Dynamo Kiev med en 2-0-sejr over Silkeborg.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Selv om AaB i tankerne formentlig allerede var lettet med flyveren med retning mod torsdagens Europa League-opgør i Kiev, så svigtede nordjyderne ikke i mandagens superligakamp hjemme på Energi Nord Arena.
Trods et par rokeringer i startopstillingen lykkedes det for nordjyderne at besejre Superligaens bundprop, Silkeborg, med 2-0.
Målene blev scoret af Anders K. Jacobsen og Henrik Dalsgaard i hver sin halvleg.
Det var aalborgensernes fjerde sejr i træk, og der er nu ikke scoret mod dem i de seneste 465 spilleminutter. Sejren sender samtidig mestrene op på ligaens sjetteplads.
Omvendt ser det endnu sortere ud for Silkeborg, der fortsat har sin første sejr til gode og nu har hele 10 point op til nedrykningsstregen.
Annonce
Gæsterne greb ellers opgaven optimistisk an og forsøgte sig som vanligt med offensiv og pasningsorienteret fodbold, som da også førte til et par gode chancer i første halvleg.
Men filmen knækkede for midtjyderne kort før pausen, hvor en fejl af backen Jens Martin Gammelby resulterede i en AaB-kontra, hvor Anders K. Jacobsens hurtighed og ihærdighed blev belønnet med et mål.
Dermed har han lavet tre mål i de to kampe, som han har spillet mod Silkeborg i denne sæson indtil nu.
I anden halvleg trak AaB sig en smule tilbage og overlod bolden til Silkeborg, som dog savnede præcision i afleveringerne og derfor slet ikke fik noget ud af spilovertaget.
I stedet lykkedes det hjemmeholdet med ret enkle midler at spille sig til endnu en scoring, som blev sat blot ind af Henrik Dalsgaard fra en spids vinkel.
En perfekt generalprøve på torsdagens europæiske udfordring, hvor AaB skal forsøge at gentage kunststykket fra det første møde med Dynamo Kiev, som endte med dansk 3-0-sejr.
Silkeborg derimod har et par dage at sunde sig i, inden holdet på fredag møder Superligaens tophold, FC Midtjylland.
AaB-sejr holder Silkeborg fanget i superligakælderen Foto: POLFOTO/René SchützePOLFOTO/René Schütze
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker