AaB smadrer naboklub og avancerer i pokalturneringen
AaB var på besøg hos naboerne fra Nørresundby i pokalturneringen og tog hjem med en 8-0-sejr.
Superligaholdet AaB var på besøg hos naboklubben Nørresundby onsdag i anden runde i pokalturneringen.
Hjemmeholdet frister til daglig en tilværelse i Danmarksserien, og AaB kunne tage den korte vej hjem med en storsejr på hele 8-0.
AaB kom foran efter 11 minutter, da Iver Fossum tog et hjørnespark. Bolden fik lov at sejle over Nørresundbys målmand og i mål.
I det 36. minut svigtede opdækningen så i hjemmeholdets forsvar, og Rasmus Thelander kunne ganske umarkeret heade AaB på 2-0.
Iver Fossum scorede sit andet mål i kampen, da han på et straffespark øgede til 3-0 tre minutter før pausen.
I anden halvleg scorede Frederik Børsting og Kasper Kusk en enkelt gang hver til 5-0, og så var Nørresundby trætte.
Patrick Olsen scorede yderligere to gange, og Iver Fossum fuldendte sit hattrick med målet til 8-0.
Dermed er AaB videre til tredje runde i pokalturneringen.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde