Efter kun to spillerunder af kvindernes bedste håndboldliga, Guldbageren Ligaen, har Aalborg DH og træner Bjørn Blomquist valgt at stoppe samarbejdet.
I fredags fik aalborgenserne ørerne i maskinen, da holdet tabte med 11 mål til KIF Vejen, og det blev den sidste kamp med Blomquist i spidsen.
- Vi må erkende, at de udfordringer, som klubben har stået overfor, slider på alle parter, og vi har nået et punkt, hvor der skal tilføres ny energi til holdet, siger Jan Hansen, der er administrerende direktør for klubben, i en pressemeddelelse.
Ifølge klubben er det en beslutning, som er truffet i fuld overensstemmelse mellem parterne.
Bjørn Blomquist nåede at være træner for klubben i to hele sæsoner. I den første sæson gik det over forventning, og holdet vandt sølv. I sidste sæson blev det til en syvendeplads.
Indtil videre overtager assistenttræner Allan Heine ansvaret for holdet.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde