Aalborg-forward giver Heinz Ehlers den første sejr
Steffen Klarskov stod for oplægget til den danske scoring i sejren over Norge søndag eftermiddag. Billedet her er fra en landskamp mod Frankrig tidligere på året. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Heinz Ehlers fik sin første sejr som dansk landstræner, da Danmark søndag slog Norge med 1-0 i test på isen.
Firenationersturneringen i Polen endte godt for Danmarks ishockeylandshold og Danmarks nye landstræner, Heinz Ehlers.
I søndagens afsluttende kamp vandt danskerne med 1-0 over Norge, der var været modstander i mange tætte dramaer på isen i de senere år.
Efter næsten tre målløse perioder scorede Aalborgs Martin Højbjerg, da der manglede seks minutter af den ordinære spilletid.
Steffen Klarskov stod for afleveringen, der bragte Højbjerg i scoringsposition, og nordjyden sendte pucken forbi Henrik Holm i det norske mål.
Det var Heinz Ehlers' første sejr i sit nye job.
Tidligere i turneringen var Danmark bagud 0-1 til Polen, da kampen mod værtsnationen blev afbrudt på grund af problemer med isen.
Det blev fulgt op lørdag af et nederlag til Østrig på 1-2 efter forlænget spilletid.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker