Aalborg knuser bundprop og tager dukseplads tilbage
Aalborgs målmand Simon Gade stod stærkt i billedet, da mestrene udspillede TMS Ringsted. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Mestrene fra Aalborg er igen i front af Herre Håndbold Ligaen efter en storsejr mod TMS Ringsted.
Det blev til en enkelt dag i front af Herre Håndbold Ligaen for GOG, inden mestrene fra Aalborg Håndbold igen hoppede foran fynboerne i rækken.
Hjemme i det nordjyske havde Aalborg ingen problemer med at dele en håndboldlektion ud til bundproppen TMS Ringsted, der blev slået med 39-24.
Med sejren kommer aalborgenserne på 21 point for 12 kampe, mens GOG har 20 point for 11 kampe.
TMS Ringsted har i sine 11 kampe blot hentet et enkelt point og ligger sidst.
Allerede ved pausen i søndagens kamp var al spænding forduftet.
Efter 30 ekstremt ensidige minutter, hvor Ringsted-målvogterne Frank Mikkelsen og Brian Jørgensen var blevet skudt totalt i sænk, gik hjemmeholdet til pause med en føring på 25-13.
25 mål på en halvleg er ikke hverdagskost i landets bedste række, og klasseforskellen var udtalt.
Hjemmeholdet slappede lidt mere af efter pausen, men havde stadig en forbløffende succesrate, når skuddene sad inden for rammen.
Således endte Brian Jørgensen med blot 3 redninger på 23 forsøg, mens Frank Mikkelsen ikke fik fat i et eneste af de 18 skud, som blev sendt afsted mod ham af Aalborg-spillerne.
Omvendt havde Aalborgs Simon Gade en redningsprocent tæt på 50 i den anden ende.
Scoringerne blev fordelt pænt ud på Aalborg-holdet, hvor Mark Strandgaard endte som topscorer med syv mål på ligeså mange forsøg.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde