Aalesund-direktør: FCK taler med Hamed-Allah
Onsdag rejste FC Københavns sportschef, Carsten V. Jensen, til Norge for at forhandle med Aalesund om klubbens topscorer, Abderrazak Hamed-Allah, men det har endnu ikke ført til enighed.
Til det norske medie smp.no oplyser Aalesund, at FCK-sportschefen rejste hjem torsdag uden en løsning, men at den danske mesterklub har haft samtaler med den marokkanske angriber.
- Som udgangspunkt kan vi ikke nægte nogen at snakke med vores spillere, så længe de varsler os om det. Vi har et godt forhold til FCK, som naturligvis har varslet os.
- Klubben har gjort alt på en meget fin måde, så det er intet problem for os, at de har snakket med Hamed-Allah, siger klubbens direktør Henrik Hoff til smp.no.
Til samme medie sagde Carsten V. Jensen onsdag, at FCK var interesseret i at forhandle en aftale hjem.
- Jeg håber selvsagt, at vi kan blive enige, men det kan blive vanskeligt. Vi ved, hvad Aalesund kræver som udgangspunkt, men vi har en smertegrænse for, hvor meget vi kan betale
Abderrazaq Hamed-Allah blev med sine 15 ligamål topscorer for Aalesund i 2013-sæsonen, og det rakte til at blive nummer to på topscorerlisten i Tippeligaen.
Den 23-årige angriber har kontrakt med Aalesund frem til udgangen af 2016.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned