Åbner året med maraton-program

Offentliggjort Sidst opdateret

NFH’s håndboldkvinder begynder det nye år med et tætpakket kampprogram. På søndag åbner de anden halvsæson ude mod Viby, onsdag spiller de den udsatte udekamp i Ringkøbing, inden de lørdag får besøg af AGF.

- Det er klart, at det er et voldsomt program, og vi er ikke særlig tilfredse med, at Ringkøbing-kampen skal spilles på onsdag. Vi sagde, at 7. og 21. januar ville passe os dårligt. Alt andet ville være fint med os, siger NFH-træner Susanne Møller Andersen, som oplyser, at playmaker Ida Olesen skal til eksamen 7. januar, at hun selv påbegynder nyt job, og at holdleder John Høj også er forhindret:

- Men vi skal nok få det til at hænge sammen alligevel. Det var bare ikke vores ønske at spille dér.

Hvis NFH for alvor skal ind i kampen om playoffpladserne i top-fire, skal der reelt maksimumpoint til i maraton-ugen. Nykøbing-pigerne er nemlig aktuelt fem point fra fjerdepladsen. Så der hviler et vist pres på de gulblusede skuldre.