AC Horsens forlænger stime og snupper førsteplads
AC Horsens slutter på førstepladsen i 1. division efter en afsluttende 1-1-kamp mod Hvidovre.
Det meste var afgjort, da 1. division søndag gik på sommerferie med de tre sidste kampe i oprykningsspillet.
AC Horsens og Lyngby havde sikret sig oprykning og manglede kun at fordele førstepladsen.
Den sikrede AC Horsens sig med sin 12. kamp i træk uden nederlag. Hjemme mod Hvidovre blev det dog kun 1-1.
Christoffer Boateng bragte Hvidovre foran med et fabelagtigt hovedstødsmål i første halvleg, inden den rutinerede angriber Anders K. Jacobsen med et flot spark fra distancen udlignede i starten af anden halvleg.
Lyngby slog på hjemmebane Fredericia 1-0 på et mål af Rasmus Thellufsen efter flot opspil i anden halvleg.
Kampen bød kort før tid også på en længere hyldest af Lyngby-ikonet Lasse Fosgaard, der stopper efter ti sæsoner i klubben.
Nykøbing FC, der har haft visse problemer i oprykningsspillet, sluttede sæsonen af med en 3-2-sejr hos Helsingør efter en overtidsscoring af svenske Victor Christiansson.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned