AC Horsens præsterer økonomisk trods sportslig skuffelse
AC Horsens' fans må vente mindst endnu en sæson på at kunne se superligafodbold på stadion igen. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Selv om AC Horsens rykkede ned i 2023, landede klubben et overskud på fire millioner kroner ofr året.
I sommer måtte AC Horsens lide den tort at rykke ud af Superligaen. Den slags koster på bundlinjen i regnskabet, men den jyske klub har alligevel formået at lande et pænt overskud.
Fredag præsenterede Horsens regnskabet for 2023, og det viser et overskud på fire millioner kroner.
Det bliver af ledelsen betragtet som "tilfredsstillende" og "forventet" efter er sportsligt magert år.
- På vores bedste hold har vi desværre haft et meget utilfredsstillende år sportsligt. Dette har medført en lang række ændringer i og omkring holdet, skriver klubben med henvisning til blandt andet trænerfyring og stor udskiftning i truppen.
- Vi forventer, at den markante foryngelse af holdet vil give markante forbedringer de kommende år.
Foryngelsen medførte også, at mere løntunge spillere blev sendt videre.
Samtidig har Carlisle Capital købt sig ind i klubben. Ifølge beretningen fra årsregnskabet er det med til at øge de økonomiske muskler, der skal til for at kunne vende tilbage til Superligaen.
Man vil investere endnu mere i eget akademi, så man fremover kan udvikle flere spillere selv. Man forventer, at den investering vil begynde at give pote om et år eller to.
Horsens endte uden for top-6 i 1. divisions grundspil og skal derfor ikke spille op oprykning i år.
Fra den kommende sæson har man sikret sig Brøndby-assistent, og tidligere Horsens-spiller, Martin Retov som ny cheftræner.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet