SønderjyskEs Erik Marxen og FC Nordsjællands David Moberg Karlsson, i fredags i Farum. Foto: Jens Dresling/POLFOTOJens Dresling/POLFOTO
AC Horsens er blevet enig med Randers FC om et salg af backen Erik Marxen gældende fra 1. juli 2015.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
AC Horsens-spilleren Erik Marxen er i øjeblikket udlejet til Sønderjyske, hvor han har spillet hele sæsonen i Alka Superligaen.
Efter planen skulle Marxen have været tilbage i 1. divisionsklubben AC Horsens fra sommeren 2015, men nu fortsætter den 24-årige venstreback i stedet karrieren i Randers FC efter sommerpausen.
Horsens-træner Bo Henriksen er glad for salget på Marxens vegne.
- Når spillere gør opmærksom på sig selv på den måde, som Erik Marxen har gjort det i Sønderjyske i denne sæson, er det en naturlig konsekvens, at han nu sælges videre.
- Hos AC Horsens er vi rigtig glade og stolte af, at vi igen kan sende en spiller videre til en af topklubberne i den danske Superliga, siger Bo Henriksen i en fondsbørsmeddelelse.
Annonce
Salget af Marxen er dog ikke stort nok til, at det vil påvirke Horsens' forventninger til indeværende regnskabsår.
Hos Randers, som i øjeblikket er nummer tre i Alka Superligaen, er sportschef Peter Christiansen glad for, at aftalen er faldet på plads.
- Vi får tilgang af en meget dygtig spiller med et rigtigt stort potentiale, der endnu ikke er endeligt forløst.
- Erik er efter vores vurdering en af de allermest spændende spillere i Alka Superligaen på positionen som venstreback.
- Hans udvikling som fodboldspiller har virkelig taget fart i denne sæson. Vi glæder os til, i tæt samarbejde med Erik, at accelerere denne udvikling yderligere i Randers, siger Christiansen til Randers' hjemmeside.
Marxen ser frem til at kunne spille superligafodbold under mere permanente forhold.
- Jeg ser meget frem til de kommende udfordringer i Randers. Holdets spillestil virker befordrende for mig, og jeg håber at kunne tage det næste skridt i min udvikling hos Randers.
- Jeg har i hvert fald en klippefast tro på, at Randers bliver det perfekte sted for mig til næste sæson, siger han.
SønderjyskEs Erik Marxen og FC Nordsjællands David Moberg Karlsson, i fredags i Farum. Foto: Jens Dresling/POLFOTOJens Dresling/POLFOTO
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned