Landstræner Morten Olsen var ærgerlig, da han kommenterede Danmarks 0-2-nederlag mod Holland ved VM i fodbold.
Ikke mindst ærgrede det ham, at hollænderne kom foran kort inde i anden halvleg, da Simon Poulsen headede bolden i eget mål.
- Vi manglede tur i den. Jeg synes, at vi havde godt fat i dem, så det var en spand koldt vand i hovedet, at de fik det første mål på den måde, de fik det. Simon Poulsen spillede ellers en fremragende kamp, siger Morten Olsen til TV2.
Morten Olsen afviste, at han havde bluffet omkring Nicklas Bendtners skade.
Arsenal-angriberen kom ifølge træneren kun med i startopstillingen mod Holland, fordi anfører Jon Dahl Tomasson ikke kunne spille på grund af en skade.
- Nicklas skulle slet ikke have spillet. Der var intet bluff, men da Jon ikke kunne spille, måtte vi tage den risiko. Men jeg kunne ikke lade Bendtner spille mere end en time, for vi har to kampe endnu, siger Morten Olsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker