Afgående FCN-profiler vil sikre femteplads
FC Nordsjælland hentede en ekstremt vigtig 1-0-sejr på udebane mod Randers fredag aften. Med sejren har Farum-klubben midlertidigt overtaget den femteplads, der efter sommerferien giver adgang til europæisk fodbold.
Den afgående træner Kasper Hjulmand og den afgående styrmand Nicolai Stokholm satser nu alt på at slutte deres tid af i Farum med at nå den attraktive femteplads.
- Det er femtepladsen, vi jagter nu. Ingen tvivl om det. Det ville betyde rigtigt meget. Jeg under virkelig gutterne, at de har noget at se frem til på den anden side af sommerpausen, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
- Vi har fået vendt sæsonen efter en meget, meget svær start, til at vi nu spiller med om europæiske pladser. Det er stærkt af gutterne, og de har arbejdet stenhårdt for det.
Cheftræneren bakkes op af veteranen Nicolai Stokholm, der ikke er i tvivl om, at sæsonen er godkendt, hvis det bliver til europæisk fodbold efter ferien.
- Vi skal gå benhårdt efter den her femteplads. Vi har nu skabt en smule afstand til Randers og Esbjerg, så vi skal forsøge at nappe den femteplads og komme i Europa.
- Et af vores sæsonmål var jo at spille med i europæisk fodbold til næste sæson, og kan vi nå det efter den meget turbulente sæsonstart, så er det absolut acceptabelt, siger Nicolai Stokholm.
FC Nordsjælland mangler AaB, Viborg og Brøndby i de resterende kampe i denne sæson./ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned