Afklaret Hobro-træner: Vi møder Danmarks bedste hold
Hobro-træner Jonas Dal var ærgerlig, men afklaret efter 0-3-nederlaget til FC Midtjylland i Alka Superligaen.
Hobro var lørdag aften på besøg hos FC Midtjylland i Herning, hvor det blev til et nederlag på 0-3 i Alka Superligaen.
Hobro-træner Jonas Dal virkede efter kampen skuffet, men også afklaret omkring nederlaget til ligaens førerhold.
- Det er Danmarks bedste hold, vi møder, og det var det også sidst, vi mødte dem. FCM er dygtige på bolden og risikerer ikke så meget. Det gør det svært for os at komme af sted i kontra, siger træneren.
Samtidig var Jonas Dal dog fortrøstningsfuld over Hobros defensive indsats.
- Jeg synes, at vi stod udmærket på banen. De scorede på to dødbolde og en kontra, hvor vi blev fanget højt på banen. Det er vildt ærgerligt og svært at gøre noget ved.
- Jeg synes, at vi kom bedre med og til sidst fik vi jo store chancer. Vi skulle have været skarpere, siger han.
Selvom resultatet ikke var prangende, så mente Hobro-spiller Jonas Damborg ikke, at holdet blev udspillet.
- Den første halve time spillede vi faktisk fint op med dem, synes jeg. Så fik de desværre et mål efter en dødbold, hvor vi bare må sige, at de er en klasse over os, siger han.
Hobro havde især i første halvleg ikke meget at skyde med, men kom efter det i de sidste 45 minutter, mener Damborg.
- Det var en ordentlig dukkert, at de scorede så hurtigt i anden halvleg (til 3-0, red.). Der skulle vi lige i gang igen. Men jeg synes, at vi skabte fine chancer. Mads Hvilsom havde jo en helt fri mulighed, og jeg føler ikke, at vi blev totalt overmatchet.
- Men det var en hård fysisk kamp med tætte dueller, og det vidste vi godt på forhånd. De var desværre bare bedre end os, siger han.
Hobro spiller næste gang 5. april mod Silkeborg hjemme på DS Arena.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde